recenze Lamax Action X7 Mira

Před nějakou dobou se mi dostala do ruky tato hračka k testování a já bych se s Vámi nyní ráda podělila o své dojmy :-)

 

Jako úplně první věc, která mě napadla, když jsem kamerku vyndala z krabice, byla: „Proboha! To je tak strašně malé a lehké! Vždyť je to jak krabička od sirek! Jak něco takového vůbec může umět fotit?“. Pak jsem ji otestovala a mohu s klidným svědomím prohlásit, že fotit i natáčet video skutečně umí.

Vzhledem k tomu, že jsem především fotograf, nikoli kameraman, budu kamerku hodnotit hlavně z hlediska její šikovnosti při focení. Nacvakala jsem s ní tedy pár zkušebních snímků jen tak, co mi přišlo pod ruku, a byla zvědavá, co z toho vyleze v počítači. První rozčarování přišlo ve chvíli, kdy jsem se marně pokoušela přetáhnout fotky kabelem do počítače. Do teď si nejsem jistá, kde byl problém, ale zkrátka se mi to ani po mnoha pokusech nepodařilo… No co, použila jsem tedy adaptér na SD kartu a stáhla to přímo z karty, což nebyl vůbec žádný problém a skoro bych řekla, že je to rychlejší řešení.

Jistě všichni čekáte, co bylo pak. J Pak, bohužel přišlo další rozčarování. Říkala jsem si: „ty jo… to fotí asi jako můj mobil, čekala jsem mnohem kvalitnější snímky…“. Ale pak jsem si musela dát facku. Holka prober se… Tahle věc nebude nikdy fotit jako tvá zrcadlovka, ona k tomu totiž ani není určená. Tohle prostě není zrcadlovka. A tak jsem se začala na kamerku dívat novýma očima a zkoušet ve zcela jiných situacích.

Začala jsem tedy přemýšlet, kdy jsem potřebovala fotit a bála se o svůj foťák, případně kdy mi vyloženě překážel. Jako první mi okamžitě vyvstala na mysl plachetnice. Dělám jachting a už mnohokrát jsem toužila být vyfocená v akci případně natočit nějaké pořádně akční video, kdy visím ven z lodi, ale nikdy nebyla technika, která by mi to mohla splnit. Kolo! Takové ty momentky, kdy se najednou člověku objeví strom přes cestu a musí přenášet kolo, případně si chce jen zdokumentovat sám sebe polomrtvého. Na Takové fotky jsem vždycky odmítala vytahovat velký foťák a tak o podobné záběry přišla. No a na konec jsem se kamerku rozhodla vzít sebou na dovolenou do Mexika, kde mi posloužila úplně ze všeho nejvíc. Bavilo mě hlavně to, jak snadno se s ní dá vyfotit panorama a zabrat tak jednoduše celý prostor. A také jsem si díky ní přivezla konečně dostatek společných fotek se svým manželem tzv. selfí. Má velmi široký úhel záběru, takže nebyl nejmenší problém vyfotit se i na nejbizarnějších místech. A v neposlední řadě jsem si díky ní přivezla také spoustu krásných fotek mořských želv. Mám pocit, že pod vodou podává možná lepší výkony než na suchu.

Kamerka trochu hůř zvládá nedostatek světla, ale s tím se dalo celkem počítat. Naopak mě mile překvapila, jak dobře si uměla poradit s kontrastními scénami. Její předností je rozhodně velmi jednoduché ovládání, které člověk zvládne, i když na ní nevidí „na počet naučených máčknutí“, což se hodí zejména ve chvíli, kdy má člověk kamerku přimontovanou třeba k helmě nebo ke šnorchlu. Z toho důvodu bych ji vyzdvihla nad mobilní telefony. To byla další věc, nad kterou jsem se zamýšlela. Proč si pořizovat outdoorovou kamerku, když se dnes vyrábí mobily, které dokáží v podstatě to samé? Právě kvůli rychlosti. Než člověk na telefonu najde správnou aplikaci a vymyslí si správný filtr a kdesi cosi… ke všemu na silném slunečním světle není na displeji mobilů skoro nic vidět a pod vodou už vůbec ne. V takovou chvíli člověk ocení skutečná tlačítka a nikoli dotykový displej.

Poslední, k čemu mi zbývá vyjádřit se je asi už jen životnost baterie, která mi přišla dost nízká, ale co jsem tak zkoumala u jiných výrobců, došla jsem k závěru, že je to problém skoro u všech kamerek této třídy. Pokud jsem jí aktivně používala, musela jsem jí večer dát nabít.

Úplně poslední věc, která mě doopravdy nemile překvapila, byla, že pokud je na kamerce vodotěsné pouzdro, tak při natáčení videa nezaznamenává zvuk. Prostě a jednoduše se k ní ten zvuk nedostane…

 

Mé celkové shrnutí je takové, že pokud jste aktivně zaměření, jde vám zejména o zachycení neopakovatelných zážitků a nechcete při focení v podstatě nic moc řešit, jděte do toho.  Lamax 7 vás bude bavit!